Nenechte si ujít podzimní výsadbu trvalek! Jak na to?

on

|

views

and

comments

Trvalky jsou byliny, čili nevytvářejí nadzemní dřevitou část. Jejich bylinná část na podzim odumírá až k půdě, kořeny přezimují a růst listů a stonků se obnoví na jaře. Pokud je vysadíme teď, stihnou se dobře zakořenit v ještě relativně teplé půdě do začátku zimy.

Září a říjen jsou výborné období na přesazování trvalek a na dělení i Rozsazení starších trsů, na kterých se projevuje únava – mají méně květů, menší listy, některé jsou uprostřed prázdné či dokonce odumřelé.

Takovou rostlinu podryjeme, vybereme, hrubé okrajové části rozdělíme a vysadíme na nová místa v zahradě, případně se o ně podělíme s přáteli. Je to i skvělá možnost, jak získat zdarma nové rostliny. Více rostlin získáme i při koupi větších, dobře prokořenění sazenic, které hned při výsadbě rozdělíme na více kusů.

Když chceme rozdělit příliš velký trs trvalky, která se nedá celá najednou podkopat a vybrat, odkopává z ní pouze menší okrajové části.

Nezapomeňte na hnojivo

Po podzimní výsadbě aplikujeme hnojivo s vyšší dávkou fosforu, který podporuje rozvoj kořenového systému. Můžeme použít například kostní moučku, která je jeho přirozeným zdrojem.
Vhodnější jako aplikace hnojiva pouze do výsadbové jamky je jeho zamíchání do půdy. Podpoříme tak růst kořenů i směrem ven z jamky, čili lepší zakořenění.
Na jaře aplikujeme vyvážené hnojivo s obsahem fosforu, dusíku a draslíku, které jsou nezbytné pro dobrý růst listů a květů.
Při výsadbě můžeme jednorázově přidat dávku mykoríznych hub. Díky nim rostliny lépe získávají z půdy vodu i živiny a usnadní se jejich zakořenění. Práškem s obsahem mykoríznych hub posypeme Výsadbovou jamku i kořeny. Pozor, Mykorhiza houby nepoužíváme současně s hnojivem, protože vyšší dávky hnojiv mohou potlačit růst prospěšných hub.
Bylinné trvalky. 4 kroky podzimní výsadby

1 Záhon odplevelíme, přičemž dbáme i na odstranění kořenů vytrvalých plevelů. Vykopeme o něco větší jámu, jako je objem květináče s trvalkou nebo přesazování či rozdělen trs. Při dělení se snažíme rozdělit je rovnoměrně a tak, aby každá část měla dostatek silných kořenů a oček, z nichž na příští rok vyrostou nové výhony.

2 Rostlinu vložíme do vykopané jámy do stejné hloubky, v jaké rostla předtím. Pokud trvalku po výsadbě není vidět, protože je zcela zatažena, místo výsadby označíme štítkem. Tak budeme vědět, kde se nachází, a při odplevelování nebo dosádzaní cibulovin ji omylem nezničíme. Skvěle funguje společná výsadba trvalek a cibulovin. Časné jarní cibuloviny působí v zahradě efektně dříve, než se rozrostou trvalky, a rozrůstající se trvalky později zakryjí odumírající listy cibulovin.

Share this
Tags

Must-read

Šicí, vyšívací a další stroje od spolehlivého dodavatele

Kvalita všemožného zboží se s dobou snižuje, naopak jejich cena je čím dál tím vyšší. S tím se však nesetkáte na NEJ šicí stroje. Kvalitní šicí...

Hledáte levné hračky na Vánoce 2022, které budou vaše děti bavit?

Všichni si přejeme dávat dětem dárky, které je budou bavit a neskončí hozené někde pod postelí, ve skříni nebo v boxu na hračky, odkud už...

Kyselina hyaluronová a její funkce těle

Je vaše pleť po ránu zašedlá, unavená a vykazuje první známky stárnutí i přesto, že je váš spánek kvalitní? Možná se potýkáte s nedostatkem kyseliny...
spot_img

Recent articles

More like this