Zdraví cév, krásu pokožky a co dál? Opravdu je dobré konzumovat angrešt.
Ještě stále je čas angreštu.
Angrešt jsou dobrým zdrojem vitaminů, minerálů i vlákniny. Nejsou bohaté na tuky a bílkoviny. Jsou bohatým zdrojem hořčíku, který je důležitý pro kvalitní spánek. Mimo jiné pomáhají předcházení zácpy. Upozornil na to bratislavský regionální úřad veřejného zdravotnictví (RÚVZ).
Už jste jedli letní pesto? Ne? Takto ho namícháte, se špagetami chutná neskutečně
„Bohaté množství vlákniny také může pomoci při kontrole hladiny cukru v krvi, protože vláknina zpomaluje vstřebávání cukru do krevního oběhu a zabraňuje tak prudkému zvýšení jeho hladiny v krvi. Mangan nacházející se v angreštu pomáhá slinivky při tvorbě inzulínu, a tím pomáhá podporovat lepší kontrolu glukózy v krvi, „uvedl odbor podpory zdraví bratislavského RÚVZ. Jsou také velmi dobrým zdrojem vitaminů, a to konkrétně vitaminu B5, nenahraditelného pro metabolismus, dále vitamínu C, který je důležitý pro imunitní systém, jako i zdraví pokožky a vlasů. Také obsahují vitamín E, který rovněž působí na zdraví pokožky a vlasů, a vitamin A, který spolu s vitamínem C podporuje zdraví očí.
Bohaté jsou i na měď, která je důležitá pro zdraví a pružnost cév, imunitní systém a mozek. Angrešt obsahují mangan, který je důležitý pro zdraví s tvorbu kostí a pro metabolismus, draslík, nezbytný pro zdraví cév. Jelikož angrešt obsahují hodně draslíku a zároveň mají nízký obsah sodíku, tento poměr podle RÚVZ příznivě působí na uvolňování krevních cév a udržování správného krevního tlaku.
Angrešt jsou také bohaté například na flavonoidy, které pomáhají snižovat krevní tlak a zlepšovat funkci cév, což může snižovat riziko výskytu kardiovaskulárních chorob. Plody angreštu jsou také zdrojem organických kyselin, které jsou odpovědné za jejich nakyslou a kyselou chuť. „Z těchto kyselin jsou angrešt bohaté na kyselinu citrónovou, která má antioxidační účinek a působí pozitivně na zdraví mozku a kognitivní funkce – paměť a chrání před degenerativními onemocněními mozku, jako je Alzheimerova choroba,“ zdůraznil obor zdraví.
Srstka angrešt nebo angrešt obyčejný pochází původem z více částí Evropy a západní Asie. Podle různých odrůd dnes mohou mít různé zbarvení, například světle žluté nebo zelenožluté, růžové, červené, tmavě fialové až černé a mohou být jemně ochlupené nebo hladké. Nejdříve se vyskytovaly planě rostoucích keře, později začaly být pěstovány v zahradách a kultivované na různé odrůdy.
https://novinyinfo.cz/proc-batoleti-poridit-plenkove-kalhotky/
https://izpravodajstvi.cz/hledate-stan-ktery-vydrzi-i-extremni-podminky-tentino-extreme-to-splni/
https://euromag.cz/vysoka-kvalita-a-stylovy-design-damskych-a-panskych-penezenek/
https://stavebnimag.cz/7-chyb-kterym-se-pri-zateplovani-stavby-vyhnete/
https://novinkyvbydleni.cz/nejnovejsi-roboticke-vysavace-vam-usetri-spoustu-casu-ceho-si-vsimat-pri-jejich-vyberu/
https://casopisdum.cz/vite-cim-nejlepe-zastinit-stresni-okna/